Sadzīves atkritumu poligons "Getliņi" ir lielākais un modernākais atkritumu noglabāšanas poligons Baltijas valstīs. Šeit nonāk gandrīz puse no visiem Latvijā radītajiem sadzīves atkritumiem. Jau vairāk kā 10 gadus ir aktuāla diskusija par to, ko darīt un kā rīkoties nākotnē, kad Getliņu poligona ietilpība būs izsmelta un tas vairs nevarēs pieņemt, noglabāt un apstrādāt jaunus atkritumus? Poligona vadība ir veikusi lielus soļus, lai maksimāli paildzinātu poligona dzīves ciklu. Ja agrāk prognozes bija tikai par dažiem tuvākajiem gadiem, tad jau šobrīd poligonā veiktās modernizācijas ļauj darbību plānot vēl vismaz 15 gadus uz priekšu. Tas panākts pareizi nosedzot un noglabājot atkritumus, iegūstot no tiem gāzi un to pastrādājot. Kopš 2015. gada oktobra beigām būtisku daļu atkritumu arī šķiro un nodot otrreizējai pārstādei. 

Tomēr vēl ir neizmantotas vai nepilnīgi izmantotas iespējas, kuras ļaus Rīga un Rīgas apkārtnes iedzīvotājiem dzīvot drošā un zaļā vidē un vēl ilgi nedomāt par jauna poligona izveides nepieciešamību. Un tās ir iespējas, kas ir katra iedzīvotāja rokās.  "Getliņi" pārstāvji aicina ikvienu parūpēties par to, lai Jūsu radītie sadzīves atkritumi būtu pareizi sagatavoti. Pērciet mazāk, padomājiet 2 reizes vai lietas, preces un materiālus nevar izmantot atkārtoti, uzlabot, nodot pārstrādei. Vai lietas ir sadzīves atkritumi? 

Ko ar tiem darīt? 

Ko darīt ar bīstamajiem atkritumiem?

 1. Savā dzīvesvietā bīstamie atkritumi jānovieto atsevišķos maisiņos un jāuzkrāj līdz nodošanai, uzglabājot vietās, kur tiem nepiekļūst bērni vai dzīvnieki
 2. Uzkrātie bīstamie sadzīves atkritumi jānodod specializētai firmai, kas saskaņā ar grafiku regulāri apbraukās atkritumu galvenās radīšanas vietas, vai 
 3. pašu spēkiem jāaizved uz savākšanas punktiem
 4. savākšanas punktos katra veida bīstamie atkritumi jānovieto tam paredzētā konteinerā.

Ko darīt ar baterijām un akumulatoriem? 

 1. tas pats kas ar bīstamajiem atkritumiem vai
 2. bez maksas nodod tirdzniecības vietās, kur šos izstrādājuma veidus pieņem. Parasti lielveikalos, elektronikas veikalos un būvniecības veikalos. 

Ko darīt ar tehniku un elektroniku?

 1. Pajautā tuviniekiem, vai viņiem ir nepieciešama konkrētā prece, ja tā vēl ir lietojama. Iespējams, kādam tā būs tieši noderīga.
 2. Ziedo tiem, kam tas patiešām ir nepieciešams, ja tehnika vēl ir labā stāvoklī un izmantojama sadzīvē! 
 3. Elektropreces labā stāvoklī un ar visām sastāvdaļām iespējams arī pārdot par zemāku maksu !
 4. Nederīgu un neizmantojamu elektrotehniku nodod otrreizējai pārstrādei bez maksas. Par šādu atkritumu savākšanu vai nodošanas punktiem uzzini vortālā www.atkritumi.lv
 5. Apmaini tās elektropreču veikalos, kuri piedāvā šādu iespēju. 

Ko darīt ar būvgružiem?

 1. Būvgružu savākšanai jāpasūta speciāls konteiners, ko parasti nodrošina visi atkritumu apsaimniekotāji. 
 2. Svarīgi konteineri un izvešanas pakalpojumu pasūtīt pie oficiāla pakalpojumu sniedzēja. 
 3. Ja paļausies uz nezināmu, bet ļoti lētu pakalpojuma sniedzēju, gandrīz noteikti atbalstīsi atkritumu nonākšanu mežā, nelegālā izgāztuvē vai kādā citā videi, dzīvniekiem un cilvēkiem nedrošā vietā. 

Ko darīt ar lielgabarīta lietām?

 1. Savāc un sazinies ar savu ēkas apsaimniekotāju par noteikumiem kad un kā šīs lietas tiks savāktas.
 2. Lielgabarīta atkritumus iedzīvotāji var nogādāt un šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumiem arī individuāli.