Āgenskalna tirgū varēs sniegt otro dzīvību apģērbam un somām

2023. gada 10. decembrī no pulksten 13:00 līdz 15:00 Āgenskalna tirgus “Jauniešu stacijas” koprades telpā, Rīgā ikviens aicināts atnest somas un dažāda tekstila apģērbu, kas savu laiku nokalpojis – tam ir kāds defekts vai dizains vairs nešķiet pievilcīgs, lai Getliņi EKO darbnīcā sniegtu tam otro dzīvību. Darbnīcas vadītāja apģērbu apgleznošanas meistare Arina Popenko palīdzēs dažādos interesantos veidos atjaunot līdzpaņemto drēbi, padarot to krāsaināku un savai gaumei tīkamāku.

“Zīmēšanas procesam uz apģērba, somām būs sagatavoti dažādi jau gatavi šabloni, bet katrs varēs arī ļaut vaļu iztēlei un brīvi zīmēt iecerēto. Apgleznošanas process prasa kādu laiku, bet droši mums var pievienoties jebkurā brīdī, kamēr būs atvērta darbnīca. Esmu pārliecināta, ka darba rezultāts jūs noteikti iepriecinās – apgleznošana ir veids, kā ne tikai kādai lietai sniegt iespēju dzīvot ilgāk, bet arī būtiski ietaupīt naudu,” šāda veida atkritumu samazinošu nodarbi iedrošina pamēģināt apģērbu apgleznošanas meistare Arina Popenko, kura ar saviem darbiem – spilgti apgleznotām ādas jakām un somām ir ieguvusi popularitāti ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Darbnīcas dalībniekiem būs pieejamas tādas pašas speciāli gleznošanai uz tekstila – dabīgās un mākslīgās ādas, džinsa auduma, somām, paredzētas krāsas, kādas ikdienas darbā izmanto pazīstamā apģērbu apgleznošanas meistare. Būtiski, ka šādai mākslai paredzētās krāsas ir noturīgas gan pret ikdienas mazgāšanu, gan lietu.

“Priecē, ka laikā, kad patēriņa kultūra mūs mudina iegūt aizvien jaunas un jaunas lietas, daudzi, īpaši jaunākā paaudze, aizdomājas, cik svarīgi ir nepirkt lieko, mazliet pieliekot radošumu un darbu, esošo izmantot vēlreiz. Būsim gandarīti, ja mūsu veidotā darbnīca palīdzēs raisīt jaunas radošas idejas un sniegs praktiskas iemaņas savu laiku kalpojušām lietām dot otro dzīvību, tā reizē attālinot brīdi to nonākšanai atkritumos. Katrs šāds it kā mazs veikums taupa vietu atkritumu poligonā, katrs, kurš to paveic par sevi var teikt, ka praktiskā veidā ar savu rīcību palīdz samazināt savu radīto atkritumu daudzumu,” atzīst SIA “Getliņi EKO” ārējās komunikācijas vadītājs Ričards Aksels Ozoliņš.

SIA “Getliņi EKO” un pētījumu kompānijas “Norstat Latvia” šoruden veiktā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka trešajai daļai jeb 35% iedzīvotāju, kuri nedomā par atkritumu samazināšanu, pietrūkst praktisku padomu, tādēļ pārliecībā, ka sabiedrības izglītošanas ceļā tas ir maināms, uzņēmuma pirms Ziemassvētku laikā rīkotās Getliņi EKO darbnīcas sniegs ne tikai padomus, bet arī praktiskas iemaņas. Pirmā Getliņi EKO darbnīca būs veltīta otrās dzīvības sniegšanai apģērbam un somām, bet otrā svētku maltītes sagatavošanai tā, lai iespējami mazāk būtu produktu pārpalikumu, kas nonāktu atkritumos, informē Ričards Aksels Ozoliņš.

No 2023. gada 14. novembra līdz 15. janvārim SIA “Getliņi EKO” īsteno sabiedrības izglītošanas kampaņu par atkritumu samazināšanu “Atkritumi Aug!”, kuras ar mērķis ir izglītot, iedvesmot rīcībai un aicināt rīkoties, lai samazinātu ikdienā radīto atkritumu apjomu. Jau tuvākajā laikā Latvijai būs jāmeklē veidi, kā samazināt atkritumu poligonos noglabājamo atkritumu daudzumu, jo, saskaņā ar Eiropas Savienības izvirzītajiem mērķiem aprites ekonomikas sekmēšanā, līdz 2035.gadam poligonos noglabājamo atkritumu daudzums ir jāsamazina līdz 10%. Tas nozīmē, ka valstiskā līmenī būs jāmeklē veidi, kā šo apjomu samazināt un iesaistīties tajā var ikviens Latvijas iedzīvotājs.

Kampaņa aizsākās 14.novembrī ar ekspertu diskusiju t/c “Domina Shopping”, kur kampaņas laikā apmeklētāju uzmanību pievērš “Atkritumu vīrs” – lielformāta instalācija, kas rosina pievērst uzmanību lielajam atkritumu daudzumam. Kampaņas laikā plānots ar praktiskiem padomiem, izglītojošām diskusijām un darbnīcām, iedvesmot ikvienu mainīt paradumus, tādā veidā samazinot paša radīto atkritumu daudzumu.


Dalīties: