Siltumnīca un veikals

Par siltumnīcu

Poligona “Getliņi” energobloks gāzes dedzināšanas procesā kā blakusproduktu saražo siltumu. Tā izmantošanas iespējas ir ierobežotas. Lai tas vienkārši netiktu „izlaists gaisā”, 2011. gadā tika uzbūvēta pirmā siltumnīca tomātu audzēšanai. Energobloka saražoto siltumu izmanto siltumnīcu apkurei.

Šobrīd siltumnīcu kopējā platība ir 14 408 m², tās ir 5,5 m augstas. Siltumnīcu augi aizņem 13 000 m² un tajās ir iestādīti 33 900 stādu. Ražas sezonā sākas augusta vidū un ilgst līdz jūlijam.

Poligonā “Getliņi” ir izveidotas “gudrās siltumnīcas” – daudzus procesus uzrauga un nodrošina tehnoloģijas, piemēram, klimata kontroli, augu laistīšanu un minerālo barošanu. Procesu norise tiek īstenota, ņemot vērā siltumnīcā uzstādīto meteoroloģisko staciju.

Tomātus un gurķus audzē akmensvatē, kas ir iegūta no bazalta ieža. Akmensvate ir sterils audzēšanas substrāts, kas nodrošina augu saknēm optimālu skābekļa saturu. Tomātu ziedu apputeksnēšanos nodrošina kameņu saimes, kuras siltumnīcā tiek izvietotas līdz ar pirmā ziedķekara izplaukšanu. Cīņai pret kaitēkļiem tiek izmantoti to dabiskie ienaidnieki – plēsējblaktis, spožlapsenes un plēsējērces. Tas nodrošina to, ka siltumnīcā kaitīgos augu aizsardzības līdzekļus nav nepieciešams izmantot, tāpēc dārzeņi ir kvalitatīvi un garšīgi.

Tomātu audzēšana

Šobrīd siltumnīcās audzējam divas tomātu šķirnes – Beorange un Hakumaru.  Raža tiek novākta divas reizes nedēļā, kad tomāti ir pilnībā nogatavojušies, kas ļauj sasniegt labākas garšas īpašības.

Tomātus audzējam sezonās, kad Latvijā tie ir vismazāk pieejami no vietējiem audzētājiem. Tirdzniecības sezona sākas novembrī un turpinās līdz jūlijam.

Raža tiek novākta 2 reizes nedēļā: pirmdienās un ceturtdienās.

Tomātus sezonas laikā var iegādāties lielākajās pārtikas tirdzniecības vietās Latvijā, kā arī specializētajā veikalā poligona teritorijā.

Gurķu audzēšana

Gurķus poligona siltumnīcās audzē kopš 2017. gada. Tā tika uzbūvēta kā pirmā pilna LED apgaismojuma siltumnīca pasaulē. Gurķu siltumnīcā tiek izmantota automātiskā augu nolaišanas sistēma un gaisa rekuperācijas sistēma. Gurķu raža tiek novākta katru dienu. Gurķus stāda divas reizes gadā – augusta beigās un februāra vidū.

Ziedu audzēšana

Lai izmantotu brīvo siltumnīcas platību, februārī podos tiek iestādīti nokarenie ziedi. Šobrīd audzējam un pārdodam mandevillas. Mandevillu dzimtene ir Dienvidamerika un to var audzēt kā telpaugu, viengadīgu, kāpelējošu augu ārā.

Ziedu tirdzniecības sezona ir katru gadu no maija līdz ziedu izpārdošanai. Ziedus iespējams iegādāties veikalā poligona teritorijā. Uzzini vairāk par mandevillu kopšanu šeit.

Veikals

Veikalā poligona teritorijā sezonas laikā iespējams iegādāties tomātus, gurķus un nokarenos ziedus mandevillas. Kultūraugu audzēšana ir viens no poligona procesiem – no atkritumiem iegūtā gāze tiek dedzināta, iegūstot siltumu un elektrību siltumnīcas darbībai.

Poligona “Getliņi” veikala darba laiks: Dārzeņu ražas sezona ir noslēgusies un veikals ir slēgts!

Kontaktinformācija: +371 27846700 (Modris).

 

 

 

Biežāk uzdotie jautājumi
Tulkot
Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.
Translate
Use Google to translate the website. We are not responsible for the accuracy of the translation
Перевести
Для перевода сайта воспользуйтесь Google. За точность перевода мы ответственности не несём.