Getliņi EKO atbalsta Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi

Septiņu dienu garumā, no 29. aprīļa līdz 5. maijam, Latvijā norisinājās Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiāde (EEZO), uz kuru ieradās 230 skolēni un viņu mentori no 23 valstīm, tostarp Ukrainas. Nedēļas garumā veiktos eksperimentos un uzdevumos noskaidrotas labākās jauno biologu, ķīmiķu un fiziķu komandas. Visaugstāko punktu skaitu ieguvuši jaunieši no Vācijas, taču zelta medaļas saņēma arī Ungārijas, Luksemburgas, Čehijas un Igaunijas komandas. Latvijas vidusskolēnu komandas starptautiskajā olimpiādē ieguva vienu sudraba un vienu bronzas medaļu.

Šī komandu olimpiāde pulcē Eiropas jauniešus vecumā no 15 līdz 17 gadiem, katrai dalībvalstij piedaloties ar divām komandām. Olimpiādes pamatmērķis ir stiprināt STEM jeb zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas jomu Eiropas valstu skolās. EEZO ik gadus norit citā Eiropas valstī, un šogad rīkotāju gods bija uzticēts Latvijai. Olimpiādi rīkoja Rīgas Stradiņa universitāte sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru.

Pirmais no šīgada olimpiādes uzdevumiem bija saistīts ar Dziesmu un deju svētkiem. Jauniešiem bija jāveido skaņas svilpe, kas modelē balseni un veido noteiktus patskaņus. Tāpat skolēniem nācās noteikt gan svētku dalībniekiem piemērotu našķu kaloriju apjomu, gan vērtēt enzīmu aktivitāti.

Otrā uzdevuma uzmanības centrā bija Getliņu siltumnīcās audzēto garo gurķu “Petrifin” audzēšanas ekosistēma. Tas paredzēja skolēniem noteikt pieejamā ūdens cietību, radīt augu barošanas šķīdumu, mikroskopiski izpētīt gurķa lapu šķērsgriezumu, kā arī izvērtēt gaismas apjomu, kas nepieciešams gurķu augšanai. Olimpiādes norises laikā skolēnu skolotāji viesojās uzņēmumā “Getliņi EKO”, lai iegūtu izpratni par atkritumu poligona apsaimniekošanu, enerģijas ražošanu un to, kā norit dārzeņu audzēšana vienā no modernākajām siltumnīcām Eiropā.

Latviju olimpiādē pārstāvēja divas komandas ar skolēniem no Jelgavas Pārlielupes pamatskolas, Mārupes pamatskolas, Rīgas 49. vidusskolas, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un RTU Inženierzinātņu vidusskolas. Latvijas skolēnu komandas Eiropas līmenī gandrīz katru gadu uzrāda konkurētspējīgus rezultātus. Ap 40-50 komandu konkurencē 2022., 2021. un 2017. gadā iegūtas sudraba medaļas, bet augstvērtīgākais rezultāts uzrādīts 2019. gadā Portugālē, iegūstot zelta medaļu (2. vieta absolūtajā vērtējumā 50 komandu konkurencē).


Dalīties: