Samazinās nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms Rīgā un Pierīgā

Aizvadītajā gadā Latvijā lielākajā cieto sadzīves atkritumu poligonā “Getliņi” samazinājās pieņemtais nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms. Ja 2021. gadā poligonā nonāca 268 000 tonnu nešķiroto sadzīves atkritumu, tad 2022. gadā 255 000 tonnu. Getliņi EKO sagaida, ka tuvākajos gados tendence saglabāsies un poligonā nonāks aizvien mazāk nešķiroto sadzīves atkritumu.

Pēdējo piecu gadu laikā novērots, ka pakāpeniski samazinās pieņemto nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms. Tas liecina, ka pašvaldības un atkritumu apsaimniekotāji uzlabo iespējas mājsaimniecībās un pilsētvidē šķirot atkritumus, kas ļauj iedzīvotājiem ne tikai ietaupīt, bet arī palielināt pārstrādāto atkritumu apjomu. Rīgas valstspilsētas pašvaldības dati liecina, ka aizvadītajā gadā vien atkritumu šķirošana rīdziniekiem ir ļāvusi ietaupīt 14 miljonus eiro. 2022. gadā Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģionā viens iedzīvotājs radīja aptuveni 280 kg nešķirotu sadzīves atkritumu.

“Redzam lēnu, bet pozitīvu virzību uz atkritumu apsaimniekošanas mērķu sasniegšanu, samazinoties nešķirotu sadzīves atkritumu pieņemtajam daudzumam pēdējos gados. Pozitīvu virzību tāpēc, ka iedzīvotāju paradumi un attieksme pret savu atkritumu apsaimniekošanu mainās, kā arī mēs apņemamies turpināt uzsākto darbu sabiedrības izglītošanā. Vienlaikus atkritumu poligona “Getliņi” piepildījums ir un būs aktuāla problēma tuvākajā nākotnē, tāpat kā atkritumu apglabāšanai izvirzīto mērķu sasniegšana,” atzīst SIA “Getliņi EKO” valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns.

Aizvadītajā gadā atkritumu poligonā “Getliņi” kopumā nonāca 410 000 tonnu atkritumu un teju puse jeb 52% atkritumu tika apglabāti. 2022. gadā uzņēmums bioloģiski noārdāmu atkritumu pārstrādes kompleksā pārstrādāja 79 000 tonnu bioloģisko atkritumu, no kuriem 69 000 tonnu bija mehāniski atdalītie atkritumi, bet 10 000 tonnu iedzīvotāju dalīti vāktie. No saņemtajiem dalīti vāktajiem bioloģiskajiem atkritumiem joprojām lielākā daļa bija zaļie dārzu un parku atkritumi, bet ceram, ka 2023. gadā pieaugs saņemtais pārtikas un virtuves atkritumu apjoms. Tāpat aizvadītajā gadā tika reģenerētas 49 000 tonnu būvniecības un lielgabarīta atkritumu, no kuriem 98% tika atgriezti tautsaimniecībā.

SIA „Getliņi EKO” ir Rīgas valstspilsētas un Ropažu novada pašvaldību kopīgi izveidots uzņēmums, kas apsaimnieko lielāko cieto sadzīves atkritumu poligonu Baltijas valstīs – „Getliņi”. Poligons ir viens no modernākajiem Eiropā, šobrīd tas tiek veidots un attīstīts kā mūsdienīgs un drošs atkritumu pārstrādes centrs.

Statistikas kopsavilkums


Dalīties: