Negribi problēmas – samazini atkritumus!

Latvijā līdz šim lielāka uzmanība sabiedrības izglītošanā atkritumu nozarē ir saistīta ar atkritumu šķirošanu, tomēr Getliņi EKO kampaņas mērķis bija aicināt sabiedrību aizdomāties un rīkoties, lai samazinātu ikdienā aizvien pieaugošo atkritumu apjomu. Uzzini vairāk – https://samaziniatkritumus.lv/!

Kampaņa nostiprināja sabiedrībā izpratni par to, ka atkritumu poligona ietilpība ir ierobežota un tuvāko gadu laikā poligons var būt pilns. Indivīdam un sabiedrībai kopumā ir laiks aizdomāties un rīkoties, lai samazinātu ikdienā radīto atkritumu apjomu. Vienkāršākais risinājums katram no mums ir samazināt atkritumu daudzumu ikdienā, mainot paradumus, piemēram, iepērkoties pārdomāti, nepērkot nevajadzīgas lietas un lietojot ilgāk. Bezatbildīga rīcība atkritumu apsaimniekošanas jomā var veicināt jaunu atkritumu poligonu izveides nepieciešamību, tādējādi palielinot poligonā noglabāto atkritumu daudzumu.

Please accept marketing-cookies to watch this video. Learn more

Īstenotā sabiedrības izglītošanas kampaņa sasniedza plānotos mērķus un palielināja uzņēmuma atpazīstamību sabiedrībā. Kampaņa spēja piesaistīt uzmanību un radīt pozitīvu ietekmi uz paradumu maiņu. Kampaņas pozitīvo ietekmi uz paradumu maiņu apliecina kampaņas efektivitātes izvērtēšana, kas notika ar sabiedriskās domas pētījuma starpniecību, aptaujājot 500 Rīgas un Pierīgas iedzīvotājus 2023. gada janvārī. Vairāk nekā trešā daļa Latvijas iedzīvotāju atzina, ka Getliņi EKO īstenotās sabiedrības izglītošanas kampaņas par atkritumu samazināšanu ietekmē ir gatavi mainīt savu ikdienu, ar mērķi samazināt pirkumus, izmantot preces atkārtoti, kā arī šķirot rūpīgāk, atklāja mediju aģentūras “Mindshare” veiktā aptauja. Aptauja atklāja, ka 38% aptaujāto kampaņas vadīti ir gatavi sākt vai darīt vēl vairāk, lai pirktu mazāk un apdomīgāk, tādējādi samazinot radīto atkritumu daudzumu. 32% respondentu ir apņēmības pilni daudz vairāk domāt par to, kā sniegt lietām otru dzīvi, tās atkārtoti izmantojot. Savukārt 43% Latvijas iedzīvotāju kampaņas ietekmē plāno daudz lielāku vērību pievērst atkritumu šķirošanai gan uzsākot šķirot, gan turpinot šķirot vēl rūpīgāk. Tāpat ar kampaņas palīdzību izdevās aktualizēt arī jautājumu par poligona piepildījumu, un seši no desmit respondentiem atklāja, ka tagad zina, kur nonāk nešķirotie atkritumi. Savukārt 69% ir informēti par to, ka tuvāko septiņu gadu laikā, ja nekas netiek darīts, poligons būs pilns.

Kampaņa izpelnījās atzinību “Mi:t&Links. Baltic Communication Awards 2023”.

Kampaņa tika apbalvota divās kateogrijās – “Corporate sustainability & responsibility” un “Integrated communication”. Kampaņa tapusi sadarbībā ar McCann Rīga un Golin Rīga. Kategorijā “Corporate sustainability & responsibility” tika apbalvota kampaņas pirmā jeb Teaser fāze, kur ar ziņu par jauna atkritumu poligona izveidi tepat Rīgā tika pievērsta uzmanība atkritumu radītajai problēmai – Getliņu atkritumu poligons pēc 6 gadiem būs pilns. Savukārt, kampaņas trešā fāze apbalvojumu saņēma kategorijā “Integrated communication”, kurā ar nu jau sabiedrībā iemīļotiem un atpazīstamiem tēliem – kaijām un saukli “Negribi problēmas – samazini atkritumus!”, turpinājām vērst uzmanību problēmām, kas mūs sagaida, ja nemainīsim savus paradumus.

Poligona kapacitāte varētu būt izsmelta piecu līdz septiņu gadu laikā

Pētījums: 80 % Latvijas iedzīvotāju maksas paaugstināšana par sadzīves atkritumu izvešanu nemotivētu samazināt atkritumu daudzumu ikdienā

Pieci padomi kā svinēt Ziemassvētkus videi draudzīgi

Videi un maciņam draudzīgi – padomi atkritumu samazināšanai

Trešdaļa iedzīvotāju kampaņas vadīti gatavi mainīt paradumus ar mērķi samazināt atkritumu daudzumu

“Negribi problēmas – samazini atkritumus” iegūst vēl divas Eiropas līmeņa sudraba godalgas

Getliņi EKO kampaņa iegūst zelta godalgu prestižajā “Golden Drum” festivālā

Kampaņas periods: 2022. gada novembris – 2023. gada janvāris.


Dalīties: